Prawo jazdy Łódź - serwis na temat nauki jazdy w Łodzi - szkoły, ceny, zasady zdawania

Aktualności:


Prawo jazdy - zmiany w przepisach (Data dodania:  2018.02.28)

W czerwcu wejdą w życie zmiany przepisów dotyczących prawa jazdy. Największa nowość polega na tym, że tak zwani młodzi kierowcy, czyli ci co mają prawo jazdy mniej niż 2 lata będą podlegać pewnym ograniczeniom. Po pierwsze taki kierowca pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem będzie musiał zrobić 2 godzinny kurs doszkalający w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. To nie wszystko, oprócz tego będzie musiał w tym czasie też odwiedzić ośrodek doskonalenia techniki jazdy i zaliczyć godzinne szkolenie praktyczne. Obydwa szkolenia mają w sumie nie kosztować więcej niż 300 zł. Po drugie świeży kierowca przez pierwsze osiem miesięcy prowadzenia auta będzie musiał mieć naklejoną na samochodzie z przodu i z tyłu naklejkę "zielony listek". Regulowane są też maksymalne prędkości jakie może osiągnąć kierowca przez pierwsze 8 miesięcy: w terenie zabudowanym 50 km/h, w terenie niezabudowanym 80 km/h i na autostradzie i drogach ekspresowych 100 km/h. Świeży kierowca przez ten czas nie będzie również mógł pracować jako zawodowy kierowca. Kierowców którzy w okresie próbnym dopuszczą się wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, potwierdzone mandatem lub prawomocnym wyrokiem sądu, starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu) będzie przedłużał okres próbny o 2 lata, wydawał skierowanie na kurs reedukacyjny oraz badania psychologiczne.

Źródło: WORD w Łodzi rozpoczyna szkolenie rowerzystów (Data dodania:  2014.05.04)

Jak donosi "Dziennik Łódzki" na początku maja Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi rozpoczyna kursy dla rowerzystów. Każdy może wziąć w nich udział. Najpierw test z przepisów ruchu drogowego, potem godzina teorii, a następnie jazda rowerem po placu manewrowym i po mieście. Kilkunastoosobowe grupy rowerzystów wyjadą z instruktorem na najważniejsze skrzyżowania i ronda w Łodzi. Będą uczyć się prawidłowego poruszania po mieście. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi rozpoczyna na początku maja szkolenia dla cyklistów. Na kurs może zgłosić się każdy. Szkolenia będą też dla firm. - Żaden inny WORD w kraju nie prowadził kursów dla rowerzystów. Coraz więcej osób przyjeżdża do pracy rowerem. Pracodawcy zabiegają, by pracownicy byli przeszkoleni, jeśli chodzi o przepisy ruchu drogowego - powiedział dziennikowi Tomasz Kacprzak, zastępca dyrektora do spraw egzaminacyjno-szkoleniowych WORD w Łodzi. Dowiadujemy się także, iż szkolenia będą odbywały się w dogodnych lokalizacjach miasta, praktyczne także zimą, sam program (w jego części teoretycznej i praktycznej) ustalano we współpracy ze środowiskami rowerowymi. Szkolenia będą obejmowały jazdę po rondach i kontrapasach. Kilkugodzinne zajęcia mają kosztować ok. 50 zł, ich adresatem są osoby pełnoletnia. WORD planuje przeprowadzić kampanię zachęcającą do jazdy rowerem. Tomasz Kacprzak - Coraz więcej osób jeździ rowerami. Nie jesteśmy tylko instytucją dla kierowców, jesteśmy ośrodkiem ruchu drogowego - mówił. Pomysł ten nie jest jedynym, który ma uchronić egzaminatorów przed zwolnieniami w dobie, gdy niż demograficzny daje o sobie znać.

Źródło:  prawodrogowe.plDobry moment na zapisanie się na kurs (Data dodania:  2013-03-21)

Po wprowadzeniu nowych przepisów 19 stycznia 2013 roku, szkoły nauki jazdy świecą pustkami. Nie dość, że kursanci są zdezorientowani jeśli chodzi o egzamin teoretyczny, to jeszcze doszły komplikacje przy samym zapisie na kurs. Część potencjalnych kursantów najprawdopodobniej czeka... ale tak naprawdę nic to nie da bo nic się nie zmieni. Testy są tajne i tak zostanie więc tak czy siak trzeba się nauczyć dobrze zasad ruchu drogowe. Paradoksalnie nie jest to jednak kara bo wiedza ta na pewno zaowocuje już na kursie praktycznym, potem na egzaminie no i potem podczas jazdy własnym autem. Obecnie jest tak mało chętnych na prawo jazdy że zapisując się na kurs można mieć bardzo szybko zrobione jazdy, co jest niewątpliwym plusem z racji tego że kierujący nie zapomina tego co się wcześniej nauczył. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym że warto teraz się zapisać na kurs są niskie ceny. Szkoły nauki jazdy w celu bycia konkurencyjnym obniżyły bardzo oferowane stawki i wydaje się że taniej być nie może, a lada dzień jak przyjdą cieplejsze dni i zwiększy się popyt bardzo możliwe że ceny znowu wzrosną.

Źródło: Prezydent podpisał ustawę, vacatio legis do 19 stycznia 2013 r. (Data dodania:  2012.02.03)

W ubiegłym tygodniu, 19 stycznia 2012 r. - na swoim 4. posiedzeniu Senat RP przyjął bez poprawek ustawę o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz ustawy - Prawo o ruchu drogowym. W dniu 24 stycznia br. prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy z dnia 5 stycznia 20111 r. o kierujących pojazdami. Ustawodawca w ten sposób skutecznie przedłużył vacatio legis aktu do 19 stycznia 2013 r. Oznacza to, iż zasady zdawania egzaminów na prawo jazdy zmienią się nie w lutym 2012 r., lecz właśnie w styczniu 2013 r. Przypomnijmy - część przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami miała wejść w życie 11 lutego 2012 r. Wobec oceny, iż wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nie były przygotowane do wprowadzenia nowego systemu, minister transportu Sławomir Nowak podjął decyzję ws. przedłużenia vacatio legis ustawy. Sejm w dniu 13 stycznia 2012 uchwalił nowelę do ustawy. I dalej posiedzenie Senatu - bez uwag i podpis prezydenta. Dzisiaj ustawa oczekuje na publikację. Wchodzące w życie 19 stycznia 2013 r. przepisy regulują m.in. zasady uzyskiwania uprawnień do kierowania pojazdami, w tym zasady szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców, nadzoru nad ośrodkami egzaminowania i szkolenia kierowców, instruktorami, egzaminatorami oraz samymi kierowcami. Ustawa przewiduje, że osoby, które za wykroczenia drogowe zbiorą 24 punkty karne (czyli maksymalną liczbę), będą kierowane na kurs reedukacyjny, a nie - jak obecnie - na ponowny egzamin. Młodzi kierowcy, którzy po raz pierwszy uzyskali prawo jazdy kategorii B, będą przez dwa lata podlegać szczególnemu nadzorowi. Okres próbny ma być przedłużany w razie popełnienia przez nich wykroczeń drogowych. W razie popełnienia dwóch wykroczeń kierowca będzie kierowany na kurs reedukacyjny, a w przypadku popełnienia trzech - prawo jazdy zostanie mu odebrane.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plWypadek krok od domu (Data dodania:  2012-01-10)

Kierowcy powinni pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa w każdej sytuacji i podczas każdego, nawet najkrótszego przejazdu. Jak pokazują badania, 1/3 zdarzeń drogowych ma miejsce w odległości około 1,5 km od miejsca zamieszkania*, a w sumie aż ponad połowa w odległości 8 km**. Do ponad połowy wypadków z udziałem dzieci dochodzi w odległości nieprzekraczającej 10 minut drogi od domu***. Za dużą liczbę wypadków na znanych nam trasach i krótkich przejazdach w niewielkiej odległości od domu odpowiedzialne jest rutynowe podejście kierowców do prowadzenia pojazdu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Brak odpowiedniego przygotowania do jazdy, a w tym: zapięcia pasów, lusterek czy kontroli sprawności świateł pojazdu, to jeden z przejawów rutyny za kierownicą. Co więcej, z codzienną jazdą wiąże się pokonywanie wciąż tych samych tras, a to sprzyja jeździe bez bieżącej kontroli sytuacji na drodze. Jazda po znanym terenie daje kierowcom złudne poczucie bezpieczeństwa, co prowadzi do zmniejszonej koncentracji i sprawia, że kierowcy stają się mniej przygotowani na nagłe, nieprzewidziane zagrożenia. Gdy czujemy się bezpiecznie i zakładamy, że nic nie jest w stanie nas zaskoczyć, to nie odczuwamy potrzeby ciągłego kontrolowania sytuacji i jesteśmy zdecydowanie bardziej skłonni do sięgania po telefon czy jedzenia za kierownicą. W czasie jazdy wymagającej dużego skupienia, kierowcy bardziej uważają na to, aby niepotrzebnie się nie rozpraszać - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Tymczasem do niebezpiecznej sytuacji może dojść w każdym miejscu. Śmiertelny wypadek może zdarzyć się nawet na drodze osiedlowej czy parkingu. Tu narażone są przede wszystkim małe dzieci, które mogą zostać niezauważone podczas manewru cofania - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Dane pokazują, że 57% wypadków samochodowych z udziałem dzieci ma miejsce w odległości około 10 minut drogi od domu, a 80% nie dalej niż w odległości do 20 minut***. Dlatego trenerzy Szkoły Jazdy Renault apelują o poprawne przewożenie najmłodszych w pojazdach oraz niepozostawianie ich bez opieki na parkingach i w pobliżu dróg. Jak zachować bezpieczeństwo podczas codziennej jazdy samochodem: - Sprawdzaj regularnie poprawność działania wszystkich świateł oraz wycieraczek. - Pamiętaj o przygotowaniu do jazdy: zawsze zapinaj pasy i upewniaj się, że fotel, zagłówek i lusterka są odpowiednio ustawione. - Nie jedź ?na pamięć?. - Uważaj na pieszych, szczególnie na osiedlowych uliczkach, parkingach oraz w pobliżu szkół czy targowisk. - Pamiętaj o zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku, w tym o poprawnym użyciu pasów i fotelika. - Zabezpieczaj bagaż przed przemieszczaniem się w kabinie. - Ogranicz do koniecznego minimum czynności takie jak rozmowy przez telefon czy regulacja radia. - Bądź czujny, przewiduj zdarzenia na drodze. * Źródło: churchill.com ** Źródło: The National Highway Traffic Safety Administration *** Źródło: Partners for Child Passenger Safety

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plBary muszą być wyposażone w alkomaty (Data dodania:  2011-12-29)

We Francji wchodzą w życie przepisy nakazujące wszystkim nocnym barom posiadanie alkomatów do użytku klientów. Od dzisiaj ten obowiązek dotyczy 5,5 tys. nocnych lokali - barów, dyskotek czy kabaretów. Korzystanie z tych urządzeń będzie dobrowolne - będą one udostępnione na życzenie klienta. Prezydent Nicolas Sarkozy obiecał, że od przyszłego roku obowiązek posiadania alkomatów w postaci "baloników" będzie spoczywał na wszystkich właścicielach pojazdów. Przepis taki ma być wprowadzony najprawdopodobniej wiosną 2012 roku. Za brak takiego urządzenia w samochodzie będą kierowcom groziły grzywny. Po objęciu władzy w 2007 r. Sarkozy postawił sobie za jeden z celów zmniejszenie liczby śmiertelnych ofiar na drogach. Jak zauważają media, obecnie co roku w wypadkach drogowych ginie ok. 4 tys. osób rocznie. Władze chciałyby, aby ta liczba spadła do co najmniej 3 tys. Alkohol jest główną przyczyną zgonów na francuskich drogach - przyczynia się do jednej trzeciej wszystkich wypadków samochodowych. We Francji obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu, gdy kierowca ma 0,5 grama lub więcej alkoholu w litrze krwi.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plKarta kandydata na kierowcę (Data dodania:  2011.12.06)

Zmiany zapowiedziane w ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami dotyczą także zmian w procedurach wydawania uprawnień do kierowania pojazdami. Ministerstwo Infrastruktury (dzisiaj oczywiście Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej) przygotowało projekt takiego właśnie rozporządzenia wykonawczego. Dołączyło do niego wzory dokumentów, a wśród nich całkowita nowość - Karta kandydata na kierowców. Druk ten ubiegającemu się o prawo jazdy wyda wydział komunikacji (w miejscu stałego zamieszkania). I tu może pojawić się problem, gdy kandydat będzie chciał uczestniczyć w szkoleniu poza miejscem zameldowania. Mając tę kartę zainteresowany dopiero wtedy udaje się do ośrodka szkolenia kierowców w celu zapisania na stosowny kurs.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plCORDON, zapamiętaj tę nazwę (Data dodania:  2011.12.01)

Firma Peak Gain Systems Inc. testuje najnowszą generację fotoradaru. Cordon multi-target Photo Radar System to urządzenie, które potrafi namierzyć maksymalnie 32 samochody na czterech pasach jednocześnie. Wynalazek śledzi tablicę rejestracyjną każdego auta i pokazuje na specjalnym "dymku" jak szybko jedzie - zielone podświetlenie prędkości oznacza, że kierowca nie przekroczył dozwolonego limitu, żółte oznacza, że kierowca łapie się w ustawionych widełkach prędkości, czerwone - przekroczenie prędkości i mandat. Cordon potrafi wykonywać zarówno zdjęcia całej ulicy, jak i dokładne zbliżenia tablicy rejestracyjnej samochodu jadącego zbyt szybko. Urządzenie rozpoznaje także, czy pojazd, który porusza się np. pasem dla autobusów ma prawo tam jechać. W chwili wykroczenia, system robi danemu pojazdowi dwa zdjęcia - jedno, przedstawiające całą sytuację na drodze ze zidentyfikowanymi i wyróżnionymi winnymi, oraz drugie dla każdego z łamiących przepisy z osobna (na zbliżeniu widoczna jest tablica rejestracyjna). Dzięki podczerwieni działa także w nocy. Cordon ma na pokładzie moduł GPS, który przekazuje współrzędne każdego wykroczenia wraz z obrazem - dowody złamania przepisów zapisywane są na karcie SD. Wszystkie dane zarejestrowane przez kamerę są chronione przed ingerencją specjalnym oprogramowaniem. System oferuje także możliwość zdalnego przesyłania wszystkich naruszeń do centralnej bazy danych są za pomocą Wi-Fi, 3G lub sieci WiMAX. Policjanci mogą usiąść wygodnie i oglądać w czasie rzeczywistym wszystkie wykroczenia i na bieżąco wystawiać mandaty.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plEgzamin na drogach niepublicznych? (Data dodania:  2011.10.24)

Zgodnie z decyzją urzędu marszałkowskiego egzaminatorzy łódzkiego WORD mogą sprawdzać kursanta na drogach niepublicznych ? donosi ?Dziennik Łódzki?. - Jeśli droga nie jest oznakowana, czyli np. jeśli przed wjazdem na osiedle nie będzie znaku, że jest to droga wewnętrzna, to egzaminator może tam przeprowadzić sprawdzian - mówi Łukasz Kucharski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Łodzi. Oprócz nieoznakowanych dróg osiedlowych egzaminy na prawo jazdy będą mogły odbywać się na drogach, które nie są publiczne. Żeby kursanci nie zblokowali ruchu na osiedlach władze spółdzielni mieszkaniowych będą musiały zadbać o odpowiednie oznakowanie. Wiesław Czekalski, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Zagajnik w Łodzi mówi: to bardzo zły pomysł, żeby kursanci uczyli się tutaj jeździć. Nowe przepisy nie podobają się także Andrzejowi Kapelańskiemu, prezesowi spółdzielni Retkinia-Północ. - Kursanci powinni uczyć się gdzie indziej. Wśród bloków jest za ciasno. Tu na prawdę trzeba dobrze jeździć - podkreśla prezes Kapelański i zapewnia, że na terenie jego spółdzielni odpowiednie znaki drogowe będą na bieżąco sprawdzane. Decyzja urzędu marszałkowskiego umożliwiająca prowadzenie egzaminów na terenie osiedli jest związana z wyrokiem naczelnego sądu administracyjnego w tej sprawie. Zgodnie z rozporządzeniem egzaminy na prawo jazdy powinny odbywać się tylko na drogach publicznych. Jeśli odbywają się na innych, powinny zostać unieważnione. Potwierdza to Henryk Waluda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu. - U nas egzaminy odbywają się tylko na drogach publicznych - mówi Waluda.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plNaruszenie nietykalności cielesnej egzaminatora (Data dodania:  2011.10.24)

Na placu manewrowym Wojewódzkiego Ruchu Drogowego w Piotrkowie Trybunalskim, 58-letni kursant pobił egzaminatora, który oblał go na egzaminie - donosi ?Dziennik Łódzki?. - Egzaminator ze względu na popełniane błędy przerwał jazdę kandydatowi na kierowcę, informując go o negatywnym wyniku egzaminu. Kursant najpierw popchnął egzaminatora a następnie kilka razy uderzył pięścią pokrzywdzonego - mówi Ewa Drożdż, z Komendy Policji w Piotrkowie. Agresywny niedoszły kierowca odpowie za naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego i kierowanie pod jego adresem gróźb karalnych. Za popełnione przestępstwo grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Sprawą zajęła się prokuratura.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plKampania informacyjna dot. noweli o rowerzystach (Data dodania:  2011.10.12)

Wielu ekspertów już w chwili uchwalenia tzw. noweli rowerowej ustawy - Prawo o ruchu drogowym ostrzegało, iż nowe uregulowania mogą doprowadzać do wypadków. Z tym większym zadowoleniem czytamy w "Dzienniku Bałtyckim": nowe prawo, które zaczęło obowiązywać w maju br. powinno być odpowiednio rozpropagowane. Gdańsk startuje z kampanią, w ramach której rozda ogromne ilości ulotek informujących o tym, co każdy cyklista, ale i kierowca musi w związku ze zmianami wiedzieć. Chcemy z nią dotrzeć do wszystkich kierowców w Gdańsku, bo w starciu z nimi rowerzyści niestety stoją na przegranej pozycji - mówi Maciej Lisicki, wiceprezydent Gdańska ds. polityki komunalnej. Przypomnijmy: ustawodawca przywrócił wykreślony 10 lat temu przepis, dający rowerzystom przejeżdżającym prosto po ścieżce rowerowej przez skrzyżowanie pierwszeństwo przed samochodami, które skręcają i tę ścieżkę przecinają. Poszerzono też definicję samego roweru, dzięki czemu już nie tylko jednoślady mogą poruszać się po ścieżkach. - Prawo to przysługuje teraz także rowerom elektrycznym i wielośladowym. Warunkiem dla tych pierwszych jest jednak automatyczne odcinanie zasilania, gdy osiąga prędkość 25 km/h - informuje Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy. Nowe prawo zezwala, by rowerzyści jeździli po chodnikach, ale tylko wtedy, gdy ma on więcej niż dwa metry szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że to pieszy ma tam zawsze pierwszeństwo. Z chodników miłośnicy dwóch kółek korzystać mogą także wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie sprzyjają temu, by zajmować jezdnię, czyli podczas śnieżycy, ulewy czy silnego wiatru. Cieszyć mogą się ci, którzy na wycieczki rowerowe nie lubią wybierać się samotnie - prawo zezwala na jeżdżenie obok siebie, pod warunkiem że nie spowoduje to utrudnień dla innych uczestników ruchu. By rowerzyści mogli zatrzymywać się na skrzyżowaniach przed autami, na drogach powstawać mają specjalne śluzy oddzielające od nich zmotoryzowanych. Po prawych stronach jezdni wprowadzone natomiast zostaną pasy ruchu dla rowerów - jeżdżący nimi będą mieć pierwszeństwo przed skręcającymi autami. Dodatkowo jest zgoda na to, by na skrzyżowaniach rowery jeździły środkiem pasa. Jak tłumaczą specjaliści od drogowego bezpieczeństwa, ma to zapobiegać sytuacjom, w których samochody z premedytacją (lub nie), ale jednak zajeżdżają drogę cyklistom.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plPowstają tzw. aktywne przejścia dla pieszych (Data dodania:  2011.10.12)

System aktywnej informacji wizualnej przejścia dla pieszych APM (SAIWPP) stosowany jest w miejscach, gdzie pieszy przechodzący przez jezdnię jest szczególnie narażony na kolizję z pojazdem. Cechą charakterystyczną tego systemu jest fakt, że kierujący pojazdem otrzymuje sygnał ostrzegawczy zarówno z poziomych elementów podjezdniowych LED, jak i przystosowanego do współpracy z nimi pulsatora przy znaku pionowym D-6. Z obserwacji wynika, że kierowcy często nie stosują się do znaków informujących i ostrzegających o zbliżaniu się do przejścia dla pieszych. Na foto najniżej - znak drogowy sygnalizujący przejście dla pieszych, wraz z sygnałami ostrzegawczymi w jednym z nadmorskich miasteczek Portugalii. W centrum Rybnika oraz na całym odcinku nowo budowanej obwodnicy północnej miasta powstaną tak zwane aktywne przejścia dla pieszych. To bardzo ważna nowinka rozwiązująca problem sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych. I tak zainstalowane zostaną specjalne światła umieszczane nad pasami, uruchamiane za pomocą fotokomórki, które migają jaskrawo od chwili, kiedy pieszy pojawi się w odległości ok. 2 metrów od przejścia, aż do chwili, kiedy bezpiecznie znajdzie się po drugiej stronie jezdni. Nowoczesne urządzenia są montowane przede wszystkim w miejscach szczególnie niebezpiecznych. Jedno aktywne przejście dla pieszych to koszt około 20-30 tysięcy złotych.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plCzy mogą stawiać zakazy wjazdu dla "elek"? (Data dodania:  2011.09.23)

"Nie życzymy sobie samochodów nauki jazdy na naszych parkingach i osiedlowych uliczkach" - uznali mieszkańcy ulicy Narciarskiej w Łodzi. Zażądali od swojej spółdzielni postawienia znaków zakazu wjazdu dla "elek" - donosi "Dziennik Łódzki". Nie jest to pierwszy i jedyny taki wypadek w skali kraju. Sytuacja taka zaistniała w chwili, gdy ustawodawca zmienił przepisy odnoszące się do zasad szkolenia kandydatów na kierowców w ruchu drogowym. Łódzka ulica Narciarska, to jedna z wielu wąskich uliczek osiedlowych, i właśnie w tym miejscu ćwiczą przyszli kierowcy. Jak mówi Jerzy Borowski, kierownik administracji os. Karolew w Spółdzielni Mieszkaniowej Osiedle Młodych ? lokatorzy twierdzą, że auta stojące na parkingach były poobijane i porysowane, a winowajców trudno było znaleźć. Tymczasem chętnie tu ćwiczyły nie tylko łódzkie "elki", ale też szkoły nauki jazdy z Pabianic czy Zgierza. Nadto wolno poruszające się pojazdy szkoleniowe jakoby mają utrudniać ruch, a przede wszystkim jego płynność. Co zrobiły władze spółdzielni? Postawiły znak zakazujący wjazdu dla "elek" przy jednym z osiedlowych parkingów. Pojawia się pytanie, czy mieli prawo postawić taki znak? Twierdzą, że tak, bo droga właśnie należy do niej. Ale na drogach publicznych, np. miejskich takich zakazów na pewno nie będzie. - Wiemy, że delegatury urzędów miast i spółdzielnie na podlegających im drogach, czyli tzw. wewnętrznych stawiają znaki zakazu wjazdu dla "elek" - mówi Aleksandra Kaczorowska, rzeczniczka Zarządu Dróg i Transportu w Łodzi. - Mają do tego prawo. Ale nasze drogi są publiczne i uważamy, że ma prawo z nich korzystać każdy użytkownik na równych prawach. Również uczeń szkoły nauki jazdy. My takich znaków na swoich drogach nie postawimy.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plTrzymaj się prawej strony (Data dodania:  2011.07.08)

Jadąc wielopasmową jezdnią kierowcy powinni trzymać się prawej strony. Lewy pas powinien służyć do wyprzedzania i omijania przeszkód. Wolna jazda na wewnętrznym pasie, podczas gdy zewnętrzny jest wolny, może powodować agresję wśród innych kierowców i prowadzić do niebezpiecznych sytuacji. Spowalnia też ruch na drodze.

Kierowcy muszą pamiętać, że dzielą drogę z innymi. Działania podyktowane naszą wygodą mogą mieć negatywny wpływ na płynność ruchu i mogą być nawet niezgodne z przepisami. Przykładem takiego zachowania jest uporczywe zajmowanie wewnętrznego pasa ruchu - mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault. Fakt, iż kierowcy korzystają z wewnętrznego lub środkowego pasa do jazdy, wynikać może z niewiedzy lub złych nawyków - mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Brytyjscy eksperci podają, że najczęściej kierowcami jadącymi środkowym pasem mimo możliwości zjazdu na pas zewnętrzny są osoby starsze oraz te, które stosunkowo niedawno otrzymały prawo jazdy*. Osoby, które niepewnie czują się podczas zmiany pasa przy dużym natężeniu ruchu, mogą zajmować lewy pas wcześniej przy nadarzającej się okazji jeśli planują skręt w lewo. To jednak taktyka, która może zaburzać płynność jazdy, jeśli dany kierowca jedzie poniżej górnej granicy prędkości, a inni nie mają możliwości wyprzedzenia - wyjaśniają trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Innym powodem może być zły stan nawierzchni prawego pasa. Na zewnętrznym pasie często występują koleiny spowodowane ruchem pojazdów ciężarowych, jazda w nich sprawia trudność i tym kierowcy mogą tłumaczyć potrzebę jazdy po pasie wewnętrznym.

Co zrobić, gdy na naszej drodze pojawi się kierowca uporczywie jadący wewnętrznym pasem? Nie wolno wymuszać zjazdu na sąsiedni pas. Kierowcy nie powinni dawać sygnałów świetlnych ani trąbić. Niedopuszczalne jest też straszenie kierowcy poprzez zbyt bliskie podjeżdżanie do jego pojazdu, gdyż to może powodować zagrożenie. Kierowca jadący z przodu może nagle zmienić pas ruchu bez zachowania odpowiednich środków ostrożności i narazić siebie i innych na niebezpieczeństwo - tłumaczą trenerzy Szkoły Jazdy Renault. Jeśli mamy możliwość wyprzedzenia kierowcy blokującego pas, należy zwolnić do momentu uzyskania miejsca do wykonania manewru wyprzedzania. Należy pamiętać, że dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej oraz na dwukierunkowej, gdy do jazdy w jednym kierunku przeznaczone są dwa pasy (teren zabudowany) lub trzy pasy - w przypadku drogi poza terenem zabudowanym (kodeks drogowy, art. 24, ust. 10). Kodeks drogowy nakazuje jazdę jak najbliżej prawej krawędzi jezdni (art. 16, ust. 4) oraz jazdę z prędkością nieutrudniającą jazdy innym (art. 19, ust. 2, pkt. 1). Jazda lewym lub środkowym pasem w przypadku gdy wolny jest pas prawy może zatem skutkować mandatowi.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plFałszywy instruktor nauki jazdy (Data dodania:  2011.07.08)

Jak podaje Komenda Miejska Policji w Ostrołęce - właścicielka szkoły kierowców złożyła zawiadomienie o przestępstwie krótkotrwałego użycia na jej szkodę samochodu szkoleniowego. Do zdarzenia doszło kilka dni wcześniej, kiedy to do czekającej w samochodzie nauki jazdy kursantki wsiadł fałszywy instruktor. Mężczyzna przedstawił się i poinformował młodą dziewczynę, że dziś on będzie z nią jeździł. Dziewczyna nie podejrzewając podstępu wykonała polecenie "instruktora" i pojechała z nim w rejon cmentarza komunalnego w Ostrołęce. Gdy byli na miejscu kazał kursantce zaczekać chwilę a sam udał się na cmentarz. Kiedy rzekomy instruktor powrócił do samochodu, polecił dziewczynie jechać w kierunku miasta. W między czasie z kursantką skontaktował się telefonicznie prawdziwy instruktor i dziewczyna wiedziała już, że w samochodzie znajduje się lipny trener, który wykorzystując moment zatrzymania się przed przejściem dla pieszych wysiadł z samochodu i oddalił się w nieznanym kierunku. W trakcie kolejnych nauk jazdy z prawdziwym instruktorem, kursantka zauważyła i rozpoznała mężczyznę rzekomego instruktora. Zatrzymanym mężczyzną okazał się Sławomir B., mieszkaniec Ostrołęcki. W tej chwili oczekuje w policyjnym areszcie na wykonanie z nim dalszych czynności w sprawie.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plTWÓJ KAC MOŻE KOSZTOWAĆ CZYJEŚ ŻYCIE (Data dodania:  2011.06.30)

21 czerwca br. KRBRD rozpoczęła ogólnopolską kampanię społeczną o charakterze edukacyjno- informacyjnym "Nie jedź na kacu. Włącz myślenie". Prowadzenie pojazdu na kacu, to po prostu jazda pod wpływem alkoholu. Statystyki policyjne wskazują, że najwięcej wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców odnotowuje się latem, w weekendy, do godzin południowych. Z najnowszych badań TNS OBOP dla KRBRD wynika, że polskim kierowcom i ich pasażerom brak wiedzy o czasie działania alkoholu na organizm.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plGłówna przyczyna wypadków to - PRĘDKOŚĆ! (Data dodania:  2011.06.17)

Ministerstwo Infrastruktury: Na polskich drogach rozgrywa się horror. W żadnym kraju Unii Europejskiej tyle osób nie pada ofiarą wypadków, co w Polsce. W bezsensowny sposób traci życie kilka tysięcy osób rocznie, a kilkadziesiąt tysięcy zostaje rannych. Nie miejmy złudzeń. Efekty nie przyjdą, jeśli nie zmienią się postawy społeczne i sami nie przekonamy się, że bezpieczna jazda nam wszystkim się opłaca. Pirat drogowy to dla większości z nas mężczyzna w wieku 20-25 lat, jadący sportowym samochodem szybciej niż 200 km/h, kierujący pojazdem pod wpływem alkoholu lub narkotyków. To jednak nieprawdziwe wyobrażenie. Badania Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego dowodzą, że wypadki powodowane są najczęściej przez doświadczonych i pewnych siebie kierowców, którzy regularnie przekraczają przepisową prędkość o 20-30 km/h. Główną i najgroźniejszą przyczyną wypadków jest niewłaściwa prędkość jazdy. Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że aż 85% polskich kierowców regularnie przekracza limit prędkości. Co zaskakujące, do wypadków dochodzi najczęściej na prostej drodze, przy odpowiedniej widoczności i dobrych warunkach jazdy. Większość kierowców wówczas przyśpiesza, doprowadzając często do tragedii.

Ilość wypadków w zależności od warunków atmosferycznych W czasie badań zorganizowanych na zlecenie KRBRD okazało się, że osoby, którym zdarzało się jeździć 220 km/h, nie uważają się za złych kierowców. Równie dobrą samoocenę mieli ci, których kilkakrotnie ukarano mandatami za zbyt szybką jazdę. Prędkość nadal kojarzy nam się przede wszystkim z męstwem, siłą i odwagą. Pozwala oderwać się od problemów i odpocząć psychicznie. Aż 45% polskich kierowców odczuwa radość przy szybkiej jeździe samochodem, co oznacza, że Polacy, jak żaden inny naród, kochają prędkość. Wszystko to sprawia, że prawdziwe pozostaje przysłowie, że mądry Polak po szkodzie.

Miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków Rozsądna jazda to mniej osobistych tragedii, większy komfort życia, a także niższe koszty społeczne. Jeśli chcemy urzeczywistnić marzenie o bezpiecznych drogach, musimy stać się dojrzałym społeczeństwem, które wyżej niż emocje stawia odpowiedzialność. Istnieje prosta zależność pomiędzy średnią prędkością jazdy, a liczbą wypadków i ofiar śmiertelnych. Australijscy badacze obliczyli, że jeśli obniży się przeciętną szybkość jazdy o 5%, to liczba wypadków zmaleje o 10%, a wskaźnik śmiertelności spadnie aż o 20%. To znaczy, że wystarczy lekko odpuścić pedał gazu, aby zapobiec wielu ofiarom śmiertelnym. Więc skoro nieznacznie korygując prędkość można uratować życie co piątej osobie, to czy nie warto zmienić swojego postępowania?

Źródło:  http://news.prawodrogowe.plWyłudzone prawo jazdy (Data dodania:  2011.06.06)

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie prowadzą czynności w sprawie wyłudzenia z Wydziału Komunikacji Starostwa w Lubaczowie prawa jazdy. Podejrzanym jest mieszkaniec Cieszanowa, 29-letni kierowca, który otrzymał prawo jazdy, mimo iż wcześniej zabrali mu je norwescy policjanci. Przy pomocy Biura Międzynarodowej Współpracy udało się ustalić, że mężczyzna w lutym ub. roku został zatrzymany w Norwegii przez tamtejszych funkcjonariuszy, stwierdzono stan nietrzeźwości i zostało mu zabrane prawo jazdy. Kilka miesięcy później, już w Polsce kierowca w wydziale komunikacji złożył oświadczenie, że prawo jazdy zgubił. Otrzymał nowy dokument. Z kolei w Zielonej Górze prokurator rejonowy skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 38-letniemu mężczyźnie (mieszkającemu na terenie Niemiec). Oskarżony w 2008 roku złożył ? mimo pouczenia o odpowiedzialności karnej za składane oświadczenie - otóż przedłożył pracownikowi Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta wniosek o wydanie wtórnika dokumentu prawa jazdy kat. B wraz z pisemnym fałszywym oświadczeniem, iż dokument nie został mu zatrzymany. W trakcie procedury wydawania nowego prawa jazdy okazało się jednak, że poprzedni dokument został zabrany oskarżonemu przez policję i złożone przez niego oświadczenie mija się z prawdą. Oskarżonemu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności. Wyłudzenie dokumentu prawa jazdy pod pozorem jego zagubienia, w sytuacji, kiedy uprawnienia zostały odebrane, jest przestępstwem ściganym z urzędu.

Źródło:  http://news.prawodrogowe.pl

Polecamy:prawo jazdy


Strona główna
polska wersja serwisu prawa jazdy english version die Deutsche Version
Aktualności:
Prawo jazdy - zmiany w przepisach:
W czerwcu wejdą w życie zmiany przepisów dotyczących prawa jazdy. Największa nowość polega na tym, że tak zwani młodzi kierowcy, czyli ci co mają prawo jazdy mniej niż 2     >> więcej

WORD w Łodzi rozpoczyna szkolenie rowerzystów:
Jak donosi "Dziennik Łódzki" na początku maja Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Łodzi rozpoczyna kursy dla rowerzystów. Każdy może wziąć w nich udział. Najpierw test z     >> więcej

Polecamy:
Ciekawe linki
Nauka jazdy Krakówserwis informacyjny o prawie jazdy w Krakowie
    wszelkie prawa zastrzeżone - Prawo jazdy Łódź